zaman-yonetimiAramızdaki günlük konuşmalarımızda en sık kullandığımız soru cümlesidir…
-Ne yapıyorsun?
-Hiç, zaman geçiriyorum.
İşte bu soru ve verilen cevap,bizim zamana verdiğimiz değeri anlatır. Zahmetsizce kullanımımıza verilen bu değerli kaynak, bizden hakkettiği  değeri bulabiliyor mu? Maalesef hayır.
Zamanın değerini daha iyi algılamamız için, bir örnek verelim..;
Doğduğumuzda gözümüzün önünden hiç kaybolmayan tersine çalışan bir zaman sayacı olsaydı ne olurdu acaba?
Cevap çok basit. Panik, kaos, zamanımızın hızla tükendiğini görmek ve bununla yaşamak. Bunun için
Zaman, yaşamımızdaki en önemli kaynaktır. Biz bu yaşam sermayemizi doğru kullanabiliyor muyuz? Zamanın değerini algılamak için, önce onu anlamak gerekir.
Nedir Zaman; Biriktirilmesi, geri döndürülmesi, yenilenmesi ve maalesef paramızın satın alamayacağı, hayatımızın içinden akıp gittiği kıymetsizce kullandığımız yaşam servetimizdir.Ama bu önemli yaşam kaynağımızın nasıl tüketileceğine karar veren de kişinin kendisidir. Onu bu kadar önemsizmiş gibi algılayıp, şuursuzca kullanmamız yetmiyormuş gibi, bir de zamanımızın az olduğundan ve bize yetmediğinden şikayet eder dururuz. Acaba biliyor muyuz..? Şikayet ettiğimiz, kaybettiğimiz  ama yönetmeyi bilmediğimiz bu kaynak, hiçbir şekilde yerine konulamaz. Oysa ki, bu değerli kaynak tüm insanlığa eşit ve demokratik olarak dağıtılmıştır. Hepimizin  7 günü ve her günün 24 saati vardır. Acaba biz zamanı mı israf ediyoruz.., yoksa hayatımızı mı israf ediyoruz! Tek yapacağımız, zamanımızı en iyi şekilde  değerlendirmek ve ona hükmetmektir.
“Vakit nakittir” vaktinizi harcayanlara izin vermeyin.
Bir yaşam tarzının, bir hayat felsefesinin gereği, yaşamımıza bir bütün olarak bakmanın ve doğru bölümlendirmenin gereğidir “Zaman yönetimi”. Zamanımızı kaliteli olarak kullanımının sürecidir Zaman Yönetimi. Amaçlarımıza,hedeflerimize ulaşmada en önemli kaynak olan zamanımızı, etkili ve verimli kullanmaktır Zaman yönetimi.
Zaman Yönetiminde asıl önemli olan, kişinin kendisini yönetmesidir.
Unutmayın ki, “Zaman en iyi öğretmendir ama,o tüm öğrencilerini öldürür.”
WordPress Theme